Wymiana starego domofonu Tesla na Wekta TK6

Wymiana starego domofonu Tesla na Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu Tesla na Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu Tesla na Wekta TK6

Starą poczciwą Teslę można spotkać jeszcze w wielu mieszkaniach. Unifon Tesla wyposażony jest w dwa przyciski w tym jeden spełnia rolę otwierania drzwi a drugi funkcyjny najczęściej pozostawał nie podłączony. Czasami w rozbudowanych instalacjach przycisk funkcyjny używany był do uruchomienia mechanizmu bramy lub załączenia światła na klatce schodowej.  Częstym problemem w tych unifonach były styki w postaci blaszek służące do otwierania drzwi. Po wielu latach eksploatacji odmawiały także styki w wyłączniku pod widełkami co objawiało się brakiem mikrofonu, głośnika lub sygnału wywołania. Gdy zapadła decyzja o zmianie wystroju lub z przyczyn technicznych wymiany tego unifonu na nowy bardzo popularny na rynku unifon firmy Wekta model TK6to można się posiłkować poniższym schematem.

Stary unifon Tesla

Wymiana starego analogowego domofonu.Wymiana starego domofonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- wywołanie

3- masa

A- linia zaczepu

T- linia zaczepu

2- mikrofon unifonu

6-  głośnik unifonu

 

Nowy unifon Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu.Wymiana starego domofonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- wywołanie

2- masa

3 – głośnik unifonu

4 – mikrofon unifonu

5-  elektrozaczep

6-  elektrozaczep

 

W przypadku instalacji 5 przewodowej w Tesli może być zrobiony mostek połączeniowy zacisku nr 3 z A. Podczas podłączania Wekta TK6 obsadzamy prawą zworkę na zacisku a przewód elektrozaczepu podłączamy pd zacisk nr 5.

Wymiana starego domofonu nie powinna stwarzać większych problemów. Należy pamiętać iż nieprawidłowe podłączenie domofonu może spowodować nieprawidłowe działanie nie tylko u nas ale także u innych sąsiadów. Dobrym sposobem w przypadku gdy nie mamy starego unifonu a ze ściany wystają tylko przewody jest wizyta u życzliwego sąsiada w celu podpatrzenia kolorystyki przewodów i sposobu podłączenia. Istnieje pewne niebezpieczeństwo ze instalator niekoniecznie musiał użyć takich samych przewodów w wszystkich mieszkaniach co często było efektem braku dostępności przewodów w minionym okresie, a instalacje wykonywali po godzinach pracy przypadkowi instalatorzy. W skrajnych przypadkach błędne podłączenie może doprowadzić do uszkodzenia unifonu lub elektroniki domofonu w bloku lub mieszkaniu. W przypadku wątpliwości zawsze zalecamy wezwanie do naprawy domofonu technika który prawidłowo podłączy nowy unifon.