Montaż elektrozaczepu do drzwi

Montaż elektrozaczepu do drzwi

Montaż elektrozaczepu w drzwiach lub furtce to jeden z trudniejszych elementów prac przy montażu domofonu lub zamka szyfrowego. Jest on istotnym elementem w całej instalacji, gdyż jest odpowiedzialny za kontrolę dostępu do pomieszczenia lub chronionego placu. Producenci drzwi w większości w swojej ofercie zapewniają łatwy montaż elektrozaczepu, lub drzwi sa wyposażone w elektrozaczep. Montaz elektrozaczepu w takich drzwiach ogranicza się jedynie do wymiany szyldu na gałko-klamkę, dołożenie samego elektrozaczepu lub tylko na podłączeniu przewodów.

Montaż elektrozaczepu - przed montażem

Bywa czasami że musimy wykonać montaż elektrozaczepu w drzwiach drewnianych, stalowych lub furtce które nie są dostosowane do takich zadań. Wtedy wymagane są duże nakłady prac ślusarskich co opóźnia montaż elektrozaczepu i nie zawsze w końcowym efekcie jest zadowalającę.

Montaż elektrozaczepu - futryna po montażu

Na rynku dostępne jest wiele typów elektrozaczepów zasilanych napięciem zmiennym, stałym,  z pamięcią mechaniczną. Praktycznie do każdego typu drzwi jest szansa na dobór i montaż elektrozaczepu.

Elektrozaczepy pod względem typów zasilane są napięciami :

  • 8/12 V AC/DC, rez. cewki 8-12 omów (0,5-1,1 A 12 V AC)
  • 12 V AC, rez. cewki 30 omów (0,25 A)
  • 24 V AC/DC, rez. cewki 100 omów ( 0.15 A 24 V AC)
  • 12 V DC, rez. cewki 60 omów (0,2 A)
  • 24 V DC, rez. cewki 220 omów (0,12 A)

Najczęściej montowane są elektrozaczepy podstawowe które po podaniu napięcia na zaciski cewki zwalniają rygiel i pozwalają na otwarcie drzwi. W niektórych typach elektrozaczepów jest możliwość regulacji rygla, dzięki czemu możemy regulować luz pomiędzy języczkiem zamka a ryglem zaczepu. Wersje z blokadą rygla umożliwiają na czas pracy firmy czy urzędu czasowo mechanicznie zablokować rygiel. Przydatną także funkcją jest elektrozaczep wyposazony w tzw. „pamieć”. Często używany jest w furtkach oddalonych od domu gdzie po obu stronach furtki mamy zamocowane gałki. Po podaniu krótkiego impulsu otwierania np ze słuchawki domofonu pozostaje on w pozycji niezaryglowanej co pozwala naszemu gościowi opuścić naszą posesję bez konieczności odprowadzania go do furtki. W momencie zamknięcia furtki elektrozaczep blokuje się do momentu ponownego jego uruchomienia. Większość videodomofonów dostępnych w marketach budowlanych lub na aukcjach internetowych wymaga drogich elektrozaczepów zasilanych napięciem stałym własnie z taką pamięcią wewnętrzna.