Montaż domofonu w Katowicach

Montaż domofonu w Katowicach

Montaż domofonu w Katowicach dla dwóch rodzin był następnym zleceniem w naszej firmie.  Wybór padł na domofon firmy Eflon. Firma która stawiała płot pozostawiła peszle do których potem bez trudu zostały wciągnięte  przewody dla obwodu elektrozamka i centrali domofonu. Pod panel zewnętrzny wymagana była drobna obróbka kamienia by ładnie komponował się z resztą płotu. Panel zewnętrzny zamontowano za pomocą kołków rozporowych, a następnie na styku kamienia z panelem został uszczelniony silikonem. Silikon ma za zadanie powstrzymać wodę spływającą po słupku podczas deszczu by nie dostała się i zalała panel wewnątrz. Dodatkowo takie zabezpieczenie nie pozwala owadom zrobić sobie domek w środku. Staranny montaż domofonu to połowa sukcesu, dobór odpowiedniego sprzętu oraz prawidłowe podłączenie pozwala się długo cieszyć bezawaryjnością systemu.

montaż domofonu

montaż domofonu

Domofon analogowy dwurodzinny ELFON z elektroniką EWD-10 IN z interkomem zapewnia komunikacje dwojga rodzinom pomiędzy sobą a także panelem umieszczonym przy furtce. W mieszkaniu użyto popularnych unifonów TK-6 z wdoma przyciskami. Pierwszy przycisk realizuje otwarcie elektrozaczepu przy furtce, drugi natomiast służy jako wywołanie interkomowe. Słuchawka TK-6 to popularna słuchawka analogowa firmy Laskomex. posiada płynna regulację głośności dzwonka wywołania co jest niezwykle użyteczną zaletą tego unifonu.

Przewód ziemny 6 parowy został zakopany na głębokości 60 cm oraz doprowadzony do podpiwniczenia budynku. W piwnicy umieszczono centralkę EWD10IN od której poprowadzono poprzez przewierty w stropach przewody do unifonów. Aby wykorzystać w pełni funkcjonalność słuchawki tk-6 wymagany jest przewód połączeniowy 4 parowy czyli 8 żyłowy. W ekstremalnych warunkach, gdy nie mamy możliwości ułożenia nowego przewodu możemy spróbować uruchomić usługi na 6 żyłach wykorzystując wspólną masę urządzeń.

Mając do dyspozycji dwa przyciski w słuchawce możemy realizować na drugim przycisku domofonu wiele fajnych i przydatnych funkcji oczywiście które nie wchodzą w skład zestawu. Tutaj jedynie należy liczyć na pomysłowość instalatora który może zrealizować np. zapalanie czasowe oświetlenia na klatce schodowej, chodnika na trasie  od furtki do domu, otwieranie automatycznej bramy.  Jeżeli chcemy mieć możliwość korzystania więcej niż z 2 usług musimy zastosować inny unifon z dodatkowymi przyciskami np. marki Urmet.

Gdy wykonywano montaż domofonu klient sobie zażyczył ze zamiast połączenia interkomowego che mieć możliwość sterowania drugim przyciskiem bramą automatyczną. Należało dodatkowo ułożyć przewód pomiędzy słupkiem na którym był zamontowany domofon a centralą Faac bramy dwuskrzydłowej.