Nietypowy montaż anteny satelitarnej w Będzinie

Nietypowy montaż anteny satelitarnej w Będzinie

Czasami sytuacja i warunki techniczne nie pozwalają na prosty montaż anteny. Klient który do nas się zgłosił  prosił o montaż anteny satelitarnej  na dachu hali produkcyjnej w Będzinie .  Dach wykonany z konstrukcji stalowej pokryty płytami OSB i papą termozgrzewalną. Wykonanie otworu w poszyciu dachu było niemożliwe z powodu gwarancji danej przez wykonawcę. Często administratorzy lokali z tych powodów nie zezwalają na wiercenie w elewacji lub kominach na dachu.  Na dachu hali nie znajdowały się żadne konstrukcje stalowe które mogły by posłużyć za „fundament” pod przyszły maszt dla anteny satelitarnej.  Tym razem z pomocą przyszedł nam aluminiowy stojak antenowy o podstawie w formie kwadratu który można dodatkowo było dociążyć standardową płyta chodnikową o wymiarach 50×50 cm. Dzięki temu uzyskujemy stabilną konstrukcję którą możemy bezpiecznie postawić na balkonie, dachu, tarasie. Podstawa dodatkowo wyposażona jest w regulowane stopki gumowe które dodatkowo pozwalają na bezpieczne postawienie stojaka bez obawy o uszkodzenie poszycia dachu oraz amortyzacje drgań wywołanych przez podmuchy wiatru.

Aluminiowy stojak antenowy 1

Nietypowy montaż anteny satelitarnej w Będzinie Stojak antenowy 2Nietypowy montaż anteny satelitarnej w Będzinie. Stojak antenowy z płytą chodnikowa jako dociążenie

Maszt antenowy jak i reszta stojaka jest bardzo estetyczna, sam maszt jest dodatkowo chromowany i jest odpowiednikiem rury 1,5 cala, co pozwala na wygodne zamocowanie anteny. Po próbach stabilności według mnie najlepszym sposobem montażu anteny jest kąt 45 stopni i naprawdę trzeba bardzo dużej siły aby wywrócić  stojak . Gdy na antenę działają siły wiatru w tej pozycji cała konstrukcja stawia największy opór dla tych sił.

Nietypowy montaż anteny satelitarnej w Będzinie. Stojak antenowy z zamontowaną antenąPrawdziwy egzamin cała konstrukcja zda w momencie silnych wiatrów, wtedy będziemy mogli się przekonać jak radzi sobie ona w ekstremalny warunkach. Niestety producent nie podaje w instrukcji prędkości wiatru  przy którym konstrukcja ma zachować stabilne parametry.  Jeżeli podłoże jest możne i stabilne można zawsze użyć dodatkowej płyty chodnikowej.