Koniec telewizji analogowej z Katowic, nowe parametry kanalów DVB-T.
Data 20 maja 2013 przejdzie do historii z powodu wyłączenia nadajnika analogowej co oznacza koniec telewizji analogowej z Katowic. Od 20 maja programy naziemnej telewizji cyfrowej dostępne będą tylko w wersji cyfrowej DVB-T MPEG4. Osoby które do tej pory nie zmieniły telewizora lub nie zakupiły dekodera DVB-T stracą możliwość odbioru telewizji naziemnej. W niektórych przypadkach będzie także konieczność wymiany anteny lub zmiany w instalacji antenowej.
Od 20 maja nastąpią także zmiany w mocy nadawczej oraz kanałach telewizji cyfrowej DVB-T.
- MUX 2 kanał 49 o mocy ERP 100 kW pozostaje bez zmian.
- MUX 1 kanał 55 z mocy ERP 25 kW zwiększony zostanie do 50 kW
- MUX 3 kanał 51 o mocy ERP 2,5 kW zostanie przeniesiony na kanał 41 a moc zostanie powiększona do 100 kW
Są to bardzo dobre wiadomości dla użytkowników, gdyż MUX 2 a szczególnie MUX3 był trudno dostępny w miejscach oddalonych od nadajnika powyżej 30 km. Dużym problemem także nieszczęsny wybór kanału 51 dla MUX3 który także używała czeska telewizja a nadajnik umieszczony był na szczycie Pradziad (Praděd) w paśmie górskim Jesioniki (Jeseníky). Dobra propagacja oraz niska moc nadawcza MUX3 w Katowicach powodowały problemy z jego odbiorem. Obecnie kiedy MUX3 zostanie przeniesiony na kanał 41 a moc jedo z 2,5 kW zostanie zwiększona do 100 kW powinna skutecznie oprawić jakość odbioru nawet w odległych miejscach województwa. Po zmianach w październiku 2012 w charakterystyce anteny MUX1 na kanale 55 z powodu skarg mieszkańców podbeskidzia także pogorszył się odbiór dla reszty mieszkańców, zwiększenie mocy na 50 kW powinno wyeliminować ten problem.
Tyle w teorii, praktyka i życie samo pokaże jak naprawdę będzie wyglądało pokrycie sygnałem województwa śląskiego. W okolicach Pyrzowic alternatywą jest nadajnik z Częstochowy, który dużą mocą nadawczą także dobrze pokrywa dużą część województwa. Koniec telewizji analogowej z Katowic to spore wydarzenie w regionie, nie do końca dla mnie jest jasne ze nasze województwo załapało się praktycznie na sam koniec zmian.
Dla wielu odbiorców koniec telewizji analogowej, którzy często z powodu braku możliwości technicznych, lokalizacji godzili się na odbiór transmisji często z zakłóceniami, odbiciami itp. DVB-T otwiera nową jakość i możliwości. Dla tych, którzy nie zadbali lub nie mają sprawnej instalacji antenowej telewizja cyfrowa DVB-T zmusza ich do zmian ponieważ analog wybaczał takie błędy co najwyżej skutkowało min. pogorszeniem jakości odbioru. W DVB-T nie ma kompromisów, w tym przypadku mogą jedynie zobaczyć napis na ekranie swojego telewizora o treści: „Brak sygnału”.