Błędy podczas układania okablowania koncentrycznego
Będąc wzywany do zainstalowania domofonu, wideodomofonu czy też anteny w wielu przypadkach spotykam się z błędnie ułożonym okablowaniem. Poniżej porady jak uniknąć podstawowych błędów. Będzie to seria artykułów a pierwszy z nich poświecimy instalacjom antenowym.
Instalacje antenowe
Instalacje antenową w nowoczesnym rozwiązaniu np na domku jednorodzinnym układamy w topologii gwiazdy. Z masztu na dachu do skrzynki teletechnicznej na strychu prowadzimy przynajmniej 10 przewodów koncentrycznych. Teraz zdziwienie maluje się na wielu twarzach po co aż tyle? Nowoczesne instalacje antenowe oparte są na multiswitchach lub konwerterach twin, quad, octo. 8 przewodów wykorzystamy na 2 konwertery quatro dla multiswitchy ustawione na satelitę Astra i Hot Bird. 2 następne przewody wykorzystamy dla anten naziemnych i radiowych. Dla pewności można położyć jeszcze 2 dodatkowe przewody w formie „zapasu” według starego porzekadła „od przybytku głowa nie boli”. Jeżeli budujemy się na uboczu i nie mamy pewności czy będziemy mieli szanse na telefon stacjonarny można położyć przewód lub przynajmniej zostawić miejsce w peszlu na przewód koncentryczny dla anteny wifi gdyż jest szansa ze internet będzie dostarczany drogą radiową od lokalnego operatora.
Szafkę antenowa proponuję umieścić na strychu lub poddaszu. Musimy do szafy doprowadzić również napięcie 230 V przynajmniej z podwójnym gniazdem w celu zasilenia w napięcie urządzeń zamontowanych w środku. Do kazdego pokoju proponuje doprowadzić przynajmniej po 2 przewody koncentryczne, w salonie mozna pokusić się o następne dwa gdyż pozwoli nam to na oglądanie w całym mieszkaniu obrazu z np. odtwarzacza DVD.
W ścianach osadzamy puszki elektryczne podtynkowe o średnicy 60 mm. Gniazda antenowe dostępne są u wielu producentów osprzętu elektrycznego dzięki czemu można stosować systemy z ramkami łącznie z pozostałymi gniazdami. Pod tym względem jest na rynku coraz lepiej, doczekaliśmy się gniazda antenowego z podwójnym wyjściem satelitarnym np. firmy OSPEL. Podwójne gniazda antenowe pozwolą nam na używanie w pełni możliwości tunerów z podwójną głowica i możliwością nagrywania. Wszystkie przewody koncentryczne prowadzimy szerokimi łukami bez ostrych zagięć co może spowodować zmianę charakterystyki przewodu a w później problemy z jakością sygnału.
Nie oszczędzajmy na jakości przewodu, za oszczędzone pieniądze na przewodzie nie pokryjemy strat w postaci ewentualnej konieczności ich wymiany. Przewody możemy układać w peszlach co dodatkowo je zabezpieczy przed agresywnymi czynnikami oraz mechanicznie podczas tynkowania lub innych prac wykończeniowych. Poprawnie wykonana instalacja antenowa będzie nam służyła przez wiele lat.
Czy można układać przewody koncentryczne w posadzce i zalać je betonem ?
Oczywiście ze można. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, unikać prowadzenia w pobliżu innych instalacji i miejsc w których mogą być potrzebne przewierty (progi).
Dobrze jest tez sobie wykonać dokumentacje foto, bardzo to ułatwia potem sprawę.
Odradzam, lepiej ułożyć „po bożemu” kanały rurkowe a w nich kabel koncentryczny, ściskanie betonu w wylewce może w najgorszym razie uszkodzić przewód.
Odpowiednie zabezpieczenie to przynajmniej kanały rurkowe.