Antena dvb-t do odbioru z nadajnika w Katowicach

Która antena dvb-t  zapewni dobry odbiór cyfrowej telewizji naziemnej?. Dziś kiedy wprowadzono naziemną telewizję cyfrową wielu z nas czeka modyfikacja swojej instalacji antenowej.  Artykuł napisany jest w oparciu o praktyczne doświadczenia naszych monterów na terenie województwa śląskiego. Zaznaczam że zawarte w nim informacje mają na zadaniu pomoc w wyborze anteny, lecz nie są gwarancją prawidłowego odbioru. Topografia terenu, przeszkody, oraz inne powody mają tutaj duże znaczenie i do każdej instalacji anteny do odbioru telewizji naziemnej DVB-T należy podchodzić z osobna pod względem doboru ważnego elementu jakim jest antena dvb-t. Postaram się napisać to wszystko językiem zrozumiałym dla przeciętnego „kowalskiego” dlatego proszę o wybaczenie za użycie niefachowych terminów i upraszczanie technicznych zagadnień. Postarałem się także wskazać kilka miejsc instalacji w której przedstawiona antena dvb-t  była użyta.

Nadajnik z Katowic RTCN  Katowice/Kosztowy obecnie prowadzi emisję 3 multiplexów.

MUX-1 nadawany jest na kanale 55 , moc nadajnika 25 KW  w polaryzacji   H , kodowanie   MPEG-4

MUX-2 nadawany jest na kanale 49, moc nadajnika 63 KWw polaryzacji H, kodowanie   MPEG-4

MUX-3 nadawany jest na kanale 51 , moc nadajnika  2,5 KW  w polaryzacji  H ,  kodowanie  MPEG-4

Co niosą za sobą te tajemnicze nazwy MUX ?

MUXy  to „paczki” programów nadawanych na jednym kanale. W telewizji analogowej jeden kanał odpowiadał jednemu programowi, dzięki telewizji cyfrowej i kompresji sygnału obecnie na jednym kanale dostępne jest kilka programów telewizyjnych  :

MUX1 oferuje następujące programy:
TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka.

MUX2 oferuje następujące programy:                                                                                                                                                                  Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News .

MUX3 oferuje następujące programy:                                                                                                                                                               TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

Na samym początku należy zauważyć dużą różnicę  w mocy nadawania poszczególnych multipleksów co w przypadku bliskich odległości od nadajnika nie jest to aż tak kłopotliwe jaka użyta ma być antena dvb-t  to w dłuższych dystansach już tak.

Nie jest prawdą ze na starej antenie nie będzie działała cyfrowa telewizja naziemna. O ile instalacja antenowa jest w stanie zadowalającym a jeszcze lepiej wykonana z pasywnych anten to odbiór DVB-T jest możliwy. Anteny szerokopasmowe, nazywane często „siatkowymi” ze wzmacniaczami będą także działać o ile są nie za blisko nadajnika, lub nie ma w pobliżu zakłóceń z innych nadajników lub źródeł zakłóceń. Do prawidłowego odbioru DVB-T nie jest wymagany tak silny sygnał jak w telewizji analogowej, dlatego też czasami nawet uszkodzona instalacja antenowa będzie działać prawidłowo. Nie należy oczywiście  wpadać w euforię  gdyż taka instalacja zemści się w najmniej odpowiednim momencie w postaci braku sygnału podczas deszczu lub opadów śniegu.

Jaka antena dvb-t ?

Osobiście polecam anteny o charakterystyce kierunkowej. Dlaczego? Tak jak napisałem powyżej do odbioru DVB-T wymagany jest niższy poziom sygnału, a przy obecnym zasięgu poszczególnych nadajników kierunkowość anteny może nam wiele pomóc eliminując zakłócenia z innych nadajników w których to zasięgu jesteśmy.

W transmisji DVB-T problemem też jest tzw. echo radiowe niosące sygnał opóźniony do sygnału w wiązki głównej. O ile echo jest małe to dekoder da sobie radę z „naprawą tego sygnału” ale przy większych zakłóceniach staje się to niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach antena dvb-t o silnej kierunkowości i wąskiej wiązce okazuje się bezcenna. W telewizji analogowej efekt ten objawiał się wielokrotnymi odbiciami obrazu gdy na drodze anteny do nadajnika był wysoki komin, wieża kościelna lub inna przeszkoda.

Gdy jednak zależy nam na odbiorze sygnałów z innych multipleksów np. czeskich lub słowackich które w naszym regionie mają często bardzo silny sygnał można się pokusić o antenę o szerokokątną, lecz  należy pamiętać że taka antena dvb-t nie zawsze pozwala ona na prawidłowy odbiór z wszystkich multipleksów.

Antena dvb-t aktywna Maximum 15 A

antena dvb-t maximum 15a

 

Jest to aktywna antena dvb-t  składająca się 15 elementów. W komplecie z anteną znajdziemy bardzo fajny zasilacz 12 V z gniazdami F co bardzo ułatwia montaż i podnosi niezawodność połączeń. Sama antena tez jest wyposażona w gniazdo F oraz element gumowy zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi. Montaż anteny bez użycia klucza, wszystkie śruby posiadają nakrętki motylkowe. Złożenie anteny wymaga maksymalnie 10 minut.
Specyfikacja:
 • Zakres częstotliwości: UHF: 470 – 862 MHz
 • Aktywna / pasywna: Aktywna
 • Kanały: 21 – 69
 • Wzmocnienie: 24 dB ± 2
 • Impedancja: 75 Ohm
 • Szerokość wiązki (H/W): H 42° / V 55°
 • Napięcie wzmacniacza: DC 5 V
 • Wielkość: 74 cm

Antena dvb-t bardzo przyjemna w montażu, wzmacniacz ukryty w dipolu anteny, w przypadku uszkodzenia zakupujemy cały dipol. Zasilacz bardzo estetyczny, umożliwia przykręcenie go do krokwi, ściany itp. Złączki F zapewniają pewne i niskostratne połączenie.

Anteny te  zakładaliśmy min. w:

 • Będzin Centrum, Syberka , Łagisza, Grodziec
 • Katowice Centrum, Józefowiec
 • Sosnowiec Centrum, Milowice
 • Czeladź Piaski
 • Piekary Śląskie Szarlej
 • Bytom Centrum
 • Chorzów II, Batory, Stary
 • Mierzęcice
 • Grodków
 • Sarnów

Antena dvb-t aktywna Telmor ASR-860

antena dvb-t telmor ASR-860

 

 

 • Szeroki zakres odbieranych częstotliwości od kanału 6-69 co ma znaczenie w analogowym 1 kanale TVP nadawanym na 8 kanale.
 • Doskonały odbiór odległych stacji nadawczych – duży zysk i kierunkowość, na bliższych dystansach pozwala na stosowanie rozgałęźników dzięki zapasowi mocy i podłączeniu kilku telewizorów.
 • Dobrej jakości zasilacz 12 V
 • Wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne
 • Nowoczesna, lekka i stabilna konstrukcja
 • Bardzo łatwy montaż i podłączenie anteny poprzez złącza F i motylki na śrubach

Antena dvb-t bardzo łatwa w montażu, po wyjęciu jej z pudełka po paru ruchach ręki mamy gotową antenę do montażu. Antena o dużym wzmocnieniu i szerokiej wiązce. Nadaje się na domki jednorodzinne i małe instalacje zbiorcze dla kilka odbiorników. Wyrób polski co gwarantuje wysoką jakość i estetykę anteny. Najstarsze anteny z przez 5 lat nadal działają i są w dobrym stanie wizualnym i technicznym. Jedynym mankamentem tej anteny jest ewentualna wymiana wzmacniacza co miało miejsce po burzy u klienta. Inżynierowie tutaj się nie popisali, bez lutownicy, cierpliwości i godzinie czasu nawet nie ma co się zabierać za naprawę.

Antenę montowaliśmy min. w :

 • Psary
 • Malinowice
 • Kotowice
 • Myszków
 • Czekanka
 • Katowice oś. Tysiąclecia
 • Bytom Łagiewniki
 • Łaziska Górne

Antena DVB-T DAT HD BOSS Tech

Ta antena dvb-t  to Mercedes wśród anten, jakość wykonania, technologiczne rozwiązania wzmacniacza to tylko podstawowe walory tej anteny.

Jest to znakomita, hiszpańska  kierunkowa antena dvb-t  UHF – Televes DAT HD, zalecana do odbioru HDTV z naziemnej telewizji cyfrowej.  Dipol w kształcie znaczka HD. Antena potrafi wyrównać poziom sygnału z dwóch różnych nadajników MPEG4 DVB-T, np. do 85dB.

Charakterystyka:

 • kanały: 21-69
 • zysk: 17 dB(pas)/ 29dBmax (aktywna -autoregulacja) – po podłączeniu dedykowanego zasilacza do anten DAT
 • szerokość wiązki: 30 stopni
 • długość: 1120mm

Inteligencja anteny?
To nie tylko „inteligentna” antena dvb-t DAT HD z nazwy, polecam doczytać opis do końca.

„Inteligencja”
tej anteny Televes DAT HD polega na opatentowanej technologii „BOSS TECH” (Balanced Output Signal System), który automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Televes zastosował w tej antenie swoje trzy europejskie patenty, które m.in. mają bronić tej anteny przed chińskimi podróbkami. Antena jest produkowana z elementów metalowych – aluminium z odpowiednią pokrywą cyny. Plastikowe elementy w kolorze żółtym i białym wykonano z bardzo odpornego tworzywa ABS. Całość przebadano i certyfikowano we własnym laboratorium w Santiago de Compostella.

Nietypowy wygląd anteny DAT HD

Faktycznie antena dvb-t wygląda dość nietypowo, bo ma 3 różnej długości asymetryczne direktory.

Dlaczego tak? Okazuje się, że nadajnik zwykle jest wyżej od anteny odbiorczej, stąd doświadczalnie udowodniono, że lepiej jest lekko podnieść antenę do góry, a wtedy dopiero różnej długości direktory wyrównują się na końcu anteny. Ma to poprawić jakość odbioru przez choćby minimalnie wyeliminowanie szumu od „ulicy”.

Kolejnym elementem nietypowym w budowie anteny DAT HD to dipol w kształcie znaczka HD. Ostatnio wszystko jest HD lub full HD (włącznie ze stojakami i F-kami), dlatego Televes postarał się o zaprojektowanie dipola tak, aby był podobny do liter HD. Dipol w kształcie HD jest wpół otwarty, wpół zamknięty – dobry w obu konfiguracjach, co zapewnia mu dużą przepustowość z optymalnym wzmocnieniem.

Jak to działa?

Jeśli antena odbiera różne multipleksy DVB-T z nadajników NTC, to zwykle każdy z nich ma różny poziom sygnału w dB, np. 75dB i 90dB. Antena potrafi wyrównać ten poziom i zawsze podać średni poziom np. 85dB na wejście odbiornika cyfrowego DVB-T. Może to być też ważne na początku transmisji DVB-T w Polsce, gdy będzie mało nadajników, często oddalonych lub 2-3 nadajników w podobnym kierunku, ale o różnym poziomie sygnału.

Antena DAT HD ma nowego typu przedwzmacniacz MRD z automatyczną regulacją sygnału dla całego pasma, ale nie ma filtrów selektywnych dla poszczególnych kanałów.

Wszystkie innowacyjne elektroniczne części z anteny DAT HD są w pełni zabudowane, co oznacza, że szum jest znacznie zredukowany, co poprawia stosunek sygnał/szum w paśmie UHF. Elektronikę anteny zabezpieczono osiągając lepszą eliminację zakłóceń z innych  pasm (GSM). W ten sposób zoptymalizowano wzmocnienie w celu lepszego wsparcia sygnału nierównowagi na antenę i poprawa stosunku sygnał / szum w całym paśmie.

I co najważniejsze, wszystkie elementy BOSS TECH i dipola anteny DAT HD są połączone i uziemione. Koncepcja budowy anteny DAT HD sprawia, że jest to pod względem elektromagnetycznym jedna z najbardziej bezpiecznych anten na europejskim rynku.

Co istotne, antena DAT HD jest produkowana w Hiszpanii na nowoczesnej w pełni zautomatyzowanej linii, całkowicie bez udziału człowieka

Antena od kilku lat zdobywa wszystkie znaczące nagrody w kategorii najlepsza antena naziemna.

 

Fakt ze antena ta nie należy do najtańszych bo jej cena z zasilaczem to ponad 300 zł, lecz jej jakość i trwałość zrekompensuje ten wydatek. Dzięki rozwiązaniach zastosowanych w wzmacniaczu pozwala ja stosować praktycznie w każdym miejscu. Nie musimy się obawiać o przesterowanie sygnału z powodu bliskiej lokalizacji nadajnika, a jest wysoka kierunkowość pozwala na odbiór także z odległych nadajników.

Tą antenę chętnie również stosujemy w zbiorczych instalacjach SMATV i AZART, antena naprawdę jak wiele produktów firmy Televes warta grzechu.

Montowaliśmy ją na instalacjach SMATV:

 • Piekary  Śląskie
 • Bytom
 • Tarnowskie Góry
 • Chorzów
 • Katowice
 • Sosnowiec
 • Będzin
 • Pyrzowice

Tą anteną odebraliśmy sygnały z innych nadajników oddalonych nawet o 150 km na wzniesieniu w miejscowości Sączów.

Na runku obecnie pojawia się wiele anten, nie twierdzę że są one złe warto jednak zasięgnąć opini fachowca w regionie, gdyż wie on najlepiej jaka antena powinna zadziałać w Twojej lokalizacji. Postaram się także opisać niebawem małe anteny panelowa, które idealnie nadają sie do instalacji na balkonach, zza oknem lub w miejscach gdzie nie mamy go za wiele.

 

Zostaw komentarz

Imię:

E-Mail :

Komentarz :

domofony
wideodomofony
anteny
cctv

Custom [strong]Sidebar[/strong]

Aenean convallis sapien nulla, et pretium dui luctus sed. Suspendisse lobortis est nibh, vel viverra libero lobortis sit amet. Vivamus pharetra pulvinar leo ut commodo. Maecenas dictum magna id risus fringilla, et ornare lorem consequat. Sed neque lorem, cursus in odio vitae, varius lobortis tortor. Maecenas sit amet orci leo. Vivamus nec sapien non nisi commodo aliquet. Nulla non dictum odio, vitae iaculis libero. Nulla eget pellentesque urna. Nullam scelerisque eros leo, quis sagittis dui suscipit sed. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Pellentesque eleifend dolor quis feugiat porta. Morbi et nulla hendrerit, tincidunt libero in, molestie nibh.

Footer Sidebar 2

Quisque mattis molestie quam, ac ornare purus dapibus vel. Vestibulum sollicitudin tincidunt nibh eget pharetra. Donec interdum velit massa, tincidunt aliquam eros vestibulum eu. Sed imperdiet nisl vulputate justo lobortis posuere. Ut fermentum bibendum tortor eget tempor. Curabitur sed enim eu lorem pretium semper. Duis id dignissim magna.
Montaż i naprawa anten satelitarnych i DVB-T, domofonów, telewizja przemysłowa