Zbiorcza instalacja antenowa – czyli dobre wraca do łask.

powoli wraca do łask. Co prawda rozporządzenie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 6 listopada 2012 r.  rozwiązuje problem z nowymi budynkami lecz nadal zdecydowana większość starszych budynków nie jest w nią wyposażona, a ta istniejąca już dawno nie działa. Powrót zainteresowania widzów bezpłatną telewizja naziemna i jej oferta programowa zaowocował powstawanie setek tysięcy indywidualnych instalacji antenowych. Chyba nie muszę przekonywać ze takie indywidualne instalacje antenowe nie ozdabiają budynku, wręcz są powodem częstych problemów z cieknącymi dachami oraz uszkodzeniem termoizolacji.

Niech poniższy materiał zdjęciowy będzie przykładem dobrego gospodarza budynku który zadbał o lokatorów oraz o setki tysięcy wydanych na jego remont by w przyszłości uniknąć pajęczarstwa i lasu anten na dachu.

Na elewacji budynku znajdowało się ponad 17 anten satelitarnych oraz 7 naziemnych.

zbiorcza instalacja antenowa

Gdy zapadła decyzja o termoizolacji budynku podjęto rozmowy z naszą firmą w sprawie montażu instalacji antenowej . Zbiorcza instalacja antenowa miała zapewnić dostęp do satelit Hot Bird oraz Astra, sygnału DVB-T, Polsatu Mobilnego, sygnału radia FM.

zbiorcza instalacja antenowa

Pod elewacją zostały ułożone przewody tak aby instalacja antenowa trafiła w jak najmniej inwazyjny sposób do każdego lokatora. Dzięki takiemu prowadzeniu tras przewodów uniknięto okablowania na klatce schodowej oraz przewodów przez całe mieszkanie.

 

zbiorcza instalacja antenowa

Zostały wyremontowane kominy oraz poszycie dachu, zniknęły indywidualne anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej

 

zbiorcza instalacja antenowa

Ich miejsce zajęła zbiorcza instalacja antenowa a raczej jej pole antenowe.

 

zbiorcza instalacja antenowa

Elewacja budynku prezentuje się świetnie, dach nie gorzej. Niestety nie wszystkie budynki na osiedlu nie są wyposażone w  zbiorczą instalację antenową mimo przeprowadzonego generalnego remontu i na dachy i nowiutką elewację powracają anteny 🙁

zbiorcza instalacja antenowa

zbiorcza instalacja antenowa

zbiorcza instalacja antenowa

zbiorcza instalacja antenowa

Elewacja jest delikatnym „okryciem” budynku. Styropian zachowuje swoje właściwości jedynie gdy jest prawidłowo zabezpieczony. Montowanie anten na takiej elewacji aby było prawidłowe musi być przeprowadzone w sposób inwazyjny dla takiej elewacji. Pomijając już aspekty estetyczne takiego rozwiązania, wiele monterów stosuje montaż bezpośrednio na styropianie gdzie czoło podstawy uchwytu nie ma pewnego podparcia i cała konstrukcja jest niestabilna. Po przewodach antenowych z anten umieszczonychna dachu spływa brud i osady co także upiększa cały budynek.

Antena zbiorcza to promil wydatków w całym procesie rewitalizacji budynku. Dobry gospodarz wie że remont należy dokładnie przemyśleć i przewidzieć wszelkie naprawy instalacji. Nikt chyba o zdrowych zmysłach nie kładzie za tysiące złotych kafelek w łazience nie wymieniając przed tym instalacji elektrycznej czy sanitarnej . Takie same reguły obowiązują w całym budynku. Niestety dla większości mieszkańców liczy się efekt zewnętrzny nie zagłębiając się w szczegóły ale o tym że nie tylko „szata” zdobi budynek  powinni pamiętać zarządcy.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • Gadu-Gadu Live
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik
domofony
wideodomofony
anteny
cctv

Szukaj

Montaż i naprawa anten satelitarnych i DVB-T, domofonów, telewizja przemysłowa