Wymiana starego domofonu Tesla na Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu na Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu Tesla na Wekta TK6

Starą poczciwą Teslę można spotkać jeszcze w wielu mieszkaniach. Tesla wyposażony jest w dwa przyciski w tym jeden spełnia rolę otwierania drzwi a drugi funkcyjny najczęściej pozostawał nie podłączony. Czasami w rozbudowanych instalacjach przycisk funkcyjny używany był do uruchomienia mechanizmu bramy lub załączenia światła na klatce schodowej.  Częstym problemem w tych unifonach były styki w postaci blaszek służące do otwierania drzwi. Po wielu latach eksploatacji odmawiały także styki w wyłączniku pod widełkami co objawiało się brakiem mikrofonu, głośnika lub sygnału wywołania. Gdy zapadła decyzja o zmianie wystroju lub z przyczyn technicznych wymiany tego unifonu na nowy bardzo popularny na rynku firmy Wekta model TK6to można się posiłkować poniższym schematem.

Stary unifon Tesla

Wymiana starego analogowego domofonu.Wymiana starego domofonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- wywołanie

3- masa

A- linia zaczepu

T- linia zaczepu

2- mikrofon unifonu

6-  głośnik unifonu

 

Nowy unifon Wekta TK6

Wymiana starego analogowego domofonu.Wymiana starego domofonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- wywołanie

2- masa

3 – głośnik unifonu

4 – mikrofon unifonu

5-  elektrozaczep

6-  elektrozaczep

 

W przypadku instalacji 5 przewodowej w Tesli może być zrobiony mostek połączeniowy zacisku nr 3 z A. Podczas podłączania Wekta TK6 obsadzamy prawą zworkę na zacisku a przewód elektrozaczepu podłączamy pd zacisk nr 5.

Wymiana starego domofonu nie powinna stwarzać większych problemów. Należy pamiętać iż nieprawidłowe podłączenie domofonu może spowodować nieprawidłowe działanie nie tylko u nas ale także u innych sąsiadów. Dobrym sposobem w przypadku gdy nie mamy starego unifonu a ze ściany wystają tylko przewody jest wizyta u życzliwego sąsiada w celu podpatrzenia kolorystyki przewodów i sposobu podłączenia. Istnieje pewne niebezpieczeństwo ze instalator niekoniecznie musiał użyć takich samych przewodów w wszystkich mieszkaniach co często było efektem braku dostępności przewodów w minionym okresie, a instalacje wykonywali po godzinach pracy przypadkowi instalatorzy. W skrajnych przypadkach błędne podłączenie może doprowadzić do uszkodzenia unifonu lub elektroniki domofonu w bloku lub mieszkaniu. W przypadku wątpliwości zawsze zalecamy wezwanie do naprawy domofonu technika który prawidłowo podłączy nowy unifon.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • Gadu-Gadu Live
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik
domofony
wideodomofony
anteny
cctv

Szukaj

Montaż i naprawa anten satelitarnych i DVB-T, domofonów, telewizja przemysłowa