Jak podłączyć domofon

Jak podłączyć domofon analogowy lub cyfrowy, jaki to domofon? To bardzo często zadawane pytanie na forach internetowych przy okazji wymiany domofonu na nowszy model. Instalacje domofonowe dzielimy na instalacje analogowe, cyfrowe lub ich kompilacje. Najczęściej spotykane instalacje analogowe to instalacje 4, 5 i 6 przewodowe. Rzadziej spotkamy analogową instalację 2 przewodową firmy Cyfral, choć jej popularność zależy głównie od lokalizacji. W niektórych regionach kraju jest bardzo popularna. Instalacje 2 żyłowe analogowych domofonów marki Cyfral są często mylone z 2 przewodowymi instalacjami cyfrowymi. Bardzo rzadko spotykane są instalacje 3 przewodowe,  sam spotkałem w swojej karierze może kilka takich instalacji. Z powodu dużej liczby typów instalacji domofonowych problemem może być unifonu domofonu w bloku, gdyż błędne podłączenie domofonu, lub podłączenie nieprawidłowego unifonu domofonu może spowodować zakłócenia całej instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet jej uszkodzenie. W tej części serwisu postaram się podpowiedzieć jak prawidłowo dokonać identyfikacji domofonu oraz jak prawidłowo podłączyć nowy unifon.  Instalacje analogowe to nadal przeważający typ instalacji, który masowo był montowany w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie prawidłowo konserwowana prawidłowo funkcjonuje w wielu lokalizacjach.

jak podłączyć domofon

 Instalacja domofonowa analogowa 2 przewodowa.

Tak jak już wcześniej wspomniałem na tego typu instalacjach znajdziemy sprzęt marki Cyfral. Tutaj jeden z przewodów pełni funkcję masy a drugi dodatni biegnie od przycisku dzwonka w kasecie. Instalacja tego typu ma kilka wad ale także i zalety. Główną zaletą jest mała liczba przewodów, oraz że każdy unifon ma swoją parę przewodów.  Także przydatnym faktem jest że po podniesieniu unifonu nic nie usłyszymy aż do momentu wywołania z kasety domofonu. Zapobiega to tzw. blokowaniu linii w przypadku źle odłożonej słuchawki unifonu. Główna wada tego systemu to mimo wszystko mała jego popularność co wiąże się z ceną unifonów oraz bardziej skomplikowanej elektroniki w samych unifonach.

Jak podłączyć domofon 2 przewodowy:

Instalacja domofonowa analogowa 4 przewodowa.

W tego typu instalacji 3 przewody instalacji są wspólne dla wszystkich unifonów. Mianowicie mowa tutaj o przewodzie masy, mikrofonu oraz głośnika unifonu. 4 przewód odpowiada za wywołanie tzn. popularnie nazywanym dzwonkiem unifonu. Jest to jedyny przewód który doprowadzony jest osobno do każdego unifonu od kasety zewnętrznej. Zwalnianie elektrozaczepu drzwi w tego typu instalacjach jest realizowane poprze zwarcie linii masy do mikrofonu lub głośnika. Za wykrycie tego faktu jest odpowiedzialna elektronika centrali domofonu.

Jak podłączyć domofon 4 przewodowy:

Instalacja domofonowa analogowa 5 przewodowa.

To instalacja bliźniaczo podobna do powyższej. Różnica polega na tym  że dodatkowy 5 przewód pełni funkcję sterowania obwodu zamka. W tym przypadku otwieranie realizowane jest przez zwarcie tego przewodu do linii masy. Ten typ instalacji jest często spotykany gdy instalator lub konserwator instalacji domofonowej zastosował nowszy typ elektroniki np. ELFON typ EWD10. Charakterystyczne w instalacjach z użyciem tej elektroniki jest układ podtrzymujący zwalnianie rygla elektrozaczepu prze ok 3-4 sekund. Wystarczy tylko zainicjować otwieranie zamka krótkim impulsem a układ automatycznie podtrzyma otwieranie zamka przez kilka sekund.

Instalacja domofonowa analogowa 6 przewodowa.

Jest to chyba najczęściej spotykana instalacja domofonowa. W tym układzie instalacji obwód otwierania zamka całkowicie oddzielony jest na osobnych 2 przewodach. Rozpisując się szczegółowo na zadania przewodów to:

1. Wywołanie

2. Masa

3. Mikrofon

4. Głośnik

5. Linia elektrozaczepu

6. Linia elektrozaczepu

Elektrozaczep najczęściej podłączony jest  szeregowo z transformatorem i unifonami. Zamknięcie obwodu przyciskiem otwarcia spowoduje że przez elektrozaczep popłynie prąd. Ten typ instalacji z tego powodu nastręcza wielu problemów. Poczynając od wypalania się styków w przyciskach otwarcia drzwi w unifonach po duże spadki napięcia na wyższych piętrach w budynku wielokondygnacyjnym. Nieumiejętne podłączenie unifonu może doprowadzić do uszkodzenia przedwzmacniacza mikrofonu w unifonie lub centrali domofonu. Na przewodach obwodu elektrozaczepu często występuje zmienne napięcie ok 12V co w przypadku błędnego podłączenia może doprowadzić do ww. uszkodzeń.

Jak podłączyć domofon 5 i 6 przewodowy:

Wymiana starego domofonu Tesla na Wekta TK6

Wymiana starego domofonu Tesla na Urmet 1131

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • Gadu-Gadu Live
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik
domofony
wideodomofony
anteny
cctv

Szukaj

Montaż i naprawa anten satelitarnych i DVB-T, domofonów, telewizja przemysłowa