Antena dvb-t do odbioru z nadajnika w Katowicach

Która   zapewni dobry odbiór cyfrowej telewizji naziemnej?. Dziś kiedy wprowadzono naziemną telewizję cyfrową wielu z nas czeka modyfikacja swojej instalacji antenowej.  Artykuł napisany jest w oparciu o praktyczne doświadczenia naszych monterów na terenie województwa śląskiego. Zaznaczam że zawarte w nim informacje mają na zadaniu pomoc w wyborze anteny, lecz nie są gwarancją prawidłowego odbioru. Topografia terenu, przeszkody, oraz inne powody mają tutaj duże znaczenie i do każdej instalacji anteny do odbioru telewizji naziemnej DVB-T należy podchodzić z osobna pod względem doboru ważnego elementu jakim jest . Postaram się napisać to wszystko językiem zrozumiałym dla przeciętnego „kowalskiego” dlatego proszę o wybaczenie za użycie niefachowych terminów i upraszczanie technicznych zagadnień. Postarałem się także wskazać kilka miejsc instalacji w której przedstawiona   była użyta.

Nadajnik z Katowic RTCN  /Kosztowy obecnie prowadzi emisję 3 multiplexów.

MUX-1 nadawany jest na kanale 55 , moc nadajnika 25 KW  w polaryzacji   H , kodowanie   MPEG-4

MUX-2 nadawany jest na kanale 49, moc nadajnika 63 KWw polaryzacji H, kodowanie   MPEG-4

MUX-3 nadawany jest na kanale 51 , moc nadajnika  2,5 KW  w polaryzacji  H ,  kodowanie  MPEG-4

Co niosą za sobą te tajemnicze nazwy MUX ?

MUXy  to „paczki” programów nadawanych na jednym kanale. W telewizji analogowej jeden kanał odpowiadał jednemu programowi, dzięki telewizji cyfrowej i kompresji sygnału obecnie na jednym kanale dostępne jest kilka programów telewizyjnych  :

MUX1 oferuje następujące programy:
TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka.

MUX2 oferuje następujące programy:                                                                                                                                                                  Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News .

MUX3 oferuje następujące programy:                                                                                                                                                               TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

Na samym początku należy zauważyć dużą różnicę  w mocy nadawania poszczególnych multipleksów co w przypadku bliskich odległości od nadajnika nie jest to aż tak kłopotliwe jaka użyta ma być dvb-t  to w dłuższych dystansach już tak.

Nie jest prawdą ze na starej antenie nie będzie działała cyfrowa telewizja naziemna. O ile instalacja antenowa jest w stanie zadowalającym a jeszcze lepiej wykonana z pasywnych anten to odbiór DVB-T jest możliwy. Anteny szerokopasmowe, nazywane często „siatkowymi” ze wzmacniaczami będą także działać o ile są nie za blisko nadajnika, lub nie ma w pobliżu zakłóceń z innych nadajników lub źródeł zakłóceń. Do prawidłowego odbioru DVB-T nie jest wymagany tak silny sygnał jak w telewizji analogowej, dlatego też czasami nawet uszkodzona instalacja antenowa będzie działać prawidłowo. Nie należy oczywiście  wpadać w euforię  gdyż taka instalacja zemści się w najmniej odpowiednim momencie w postaci braku sygnału podczas deszczu lub opadów śniegu.

Jaka antena dvb-t ?

Osobiście polecam anteny o charakterystyce kierunkowej. Dlaczego? Tak jak napisałem powyżej do odbioru DVB-T wymagany jest niższy poziom sygnału, a przy obecnym zasięgu poszczególnych nadajników kierunkowość anteny może nam wiele pomóc eliminując zakłócenia z innych nadajników w których to zasięgu jesteśmy.

W transmisji DVB-T problemem też jest tzw. echo radiowe niosące sygnał opóźniony do sygnału w wiązki głównej. O ile echo jest małe to dekoder da sobie radę z „naprawą tego sygnału” ale przy większych zakłóceniach staje się to niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach antena dvb-t o silnej kierunkowości i wąskiej wiązce okazuje się bezcenna. W telewizji analogowej efekt ten objawiał się wielokrotnymi odbiciami obrazu gdy na drodze anteny do nadajnika był wysoki komin, wieża kościelna lub inna przeszkoda.

Gdy jednak zależy nam na odbiorze sygnałów z innych multipleksów np. czeskich lub słowackich które w naszym regionie mają często bardzo silny sygnał można się pokusić o antenę o szerokokątną, lecz  należy pamiętać że taka antena dvb-t nie zawsze pozwala ona na prawidłowy odbiór z wszystkich multipleksów.

Antena dvb-t aktywna Maximum 15 A

antena dvb-t maximum 15a

 

Jest to aktywna antena dvb-t  składająca się 15 elementów. W komplecie z anteną znajdziemy bardzo fajny zasilacz 12 V z gniazdami F co bardzo ułatwia montaż i podnosi niezawodność połączeń. Sama antena tez jest wyposażona w gniazdo F oraz element gumowy zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi. Montaż anteny bez użycia klucza, wszystkie śruby posiadają nakrętki motylkowe. Złożenie anteny wymaga maksymalnie 10 minut.
Specyfikacja:
 • Zakres częstotliwości: UHF: 470 – 862 MHz
 • Aktywna / pasywna: Aktywna
 • Kanały: 21 – 69
 • Wzmocnienie: 24 dB ± 2
 • Impedancja: 75 Ohm
 • Szerokość wiązki (H/W): H 42° / V 55°
 • Napięcie wzmacniacza: DC 5 V
 • Wielkość: 74 cm

Antena dvb-t bardzo przyjemna w montażu, wzmacniacz ukryty w dipolu anteny, w przypadku uszkodzenia zakupujemy cały dipol. Zasilacz bardzo estetyczny, umożliwia przykręcenie go do krokwi, ściany itp. Złączki F zapewniają pewne i niskostratne połączenie.

Anteny te  zakładaliśmy min. w:

 • Centrum, Syberka , Łagisza, Grodziec
 • Katowice Centrum, Józefowiec
 • Centrum, Milowice
 • Piaski
 • Piekary Śląskie Szarlej
 • Bytom Centrum
 • Chorzów II, Batory, Stary
 • Mierzęcice
 • Grodków
 • Sarnów

Antena dvb-t aktywna ASR-860

antena dvb-t telmor ASR-860

 

 

 • Szeroki zakres odbieranych częstotliwości od kanału 6-69 co ma znaczenie w analogowym 1 kanale TVP nadawanym na 8 kanale.
 • Doskonały odbiór odległych stacji nadawczych – duży zysk i kierunkowość, na bliższych dystansach pozwala na stosowanie rozgałęźników dzięki zapasowi mocy i podłączeniu kilku telewizorów.
 • Dobrej jakości zasilacz 12 V
 • Wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne
 • Nowoczesna, lekka i stabilna konstrukcja
 • Bardzo łatwy montaż i podłączenie anteny poprzez złącza F i motylki na śrubach

Antena dvb-t bardzo łatwa w montażu, po wyjęciu jej z pudełka po paru ruchach ręki mamy gotową antenę do montażu. Antena o dużym wzmocnieniu i szerokiej wiązce. Nadaje się na domki jednorodzinne i małe instalacje zbiorcze dla kilka odbiorników. Wyrób polski co gwarantuje wysoką jakość i estetykę anteny. Najstarsze anteny z przez 5 lat nadal działają i są w dobrym stanie wizualnym i technicznym. Jedynym mankamentem tej anteny jest ewentualna wymiana wzmacniacza co miało miejsce po burzy u klienta. Inżynierowie tutaj się nie popisali, bez lutownicy, cierpliwości i godzinie czasu nawet nie ma co się zabierać za naprawę.

Antenę montowaliśmy min. w :

 • Psary
 • Malinowice
 • Kotowice
 • Myszków
 • Czekanka
 • Katowice oś. Tysiąclecia
 • Bytom Łagiewniki
 • Łaziska Górne

Antena DVB-T DAT HD BOSS Tech

Ta antena dvb-t  to Mercedes wśród anten, jakość wykonania, technologiczne rozwiązania wzmacniacza to tylko podstawowe walory tej anteny.

Jest to znakomita, hiszpańska  kierunkowa antena dvb-t  UHF – DAT HD, zalecana do odbioru HDTV z naziemnej telewizji cyfrowej.  Dipol w kształcie znaczka HD. Antena potrafi wyrównać poziom sygnału z dwóch różnych nadajników MPEG4 DVB-T, np. do 85dB.

Charakterystyka:

 • kanały: 21-69
 • zysk: 17 dB(pas)/ 29dBmax (aktywna -autoregulacja) – po podłączeniu dedykowanego zasilacza do anten DAT
 • szerokość wiązki: 30 stopni
 • długość: 1120mm

Inteligencja anteny?
To nie tylko „inteligentna” antena dvb-t DAT HD z nazwy, polecam doczytać opis do końca.

„Inteligencja”
tej anteny Televes DAT HD polega na opatentowanej technologii „BOSS TECH” (Balanced Output Signal System), który automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Televes zastosował w tej antenie swoje trzy europejskie patenty, które m.in. mają bronić tej anteny przed chińskimi podróbkami. Antena jest produkowana z elementów metalowych – aluminium z odpowiednią pokrywą cyny. Plastikowe elementy w kolorze żółtym i białym wykonano z bardzo odpornego tworzywa ABS. Całość przebadano i certyfikowano we własnym laboratorium w Santiago de Compostella.

Nietypowy wygląd anteny DAT HD

Faktycznie antena dvb-t wygląda dość nietypowo, bo ma 3 różnej długości asymetryczne direktory.

Dlaczego tak? Okazuje się, że nadajnik zwykle jest wyżej od anteny odbiorczej, stąd doświadczalnie udowodniono, że lepiej jest lekko podnieść antenę do góry, a wtedy dopiero różnej długości direktory wyrównują się na końcu anteny. Ma to poprawić jakość odbioru przez choćby minimalnie wyeliminowanie szumu od „ulicy”.

Kolejnym elementem nietypowym w budowie anteny DAT HD to dipol w kształcie znaczka HD. Ostatnio wszystko jest HD lub full HD (włącznie ze stojakami i F-kami), dlatego Televes postarał się o zaprojektowanie dipola tak, aby był podobny do liter HD. Dipol w kształcie HD jest wpół otwarty, wpół zamknięty – dobry w obu konfiguracjach, co zapewnia mu dużą przepustowość z optymalnym wzmocnieniem.

Jak to działa?

Jeśli antena odbiera różne multipleksy DVB-T z nadajników NTC, to zwykle każdy z nich ma różny poziom sygnału w dB, np. 75dB i 90dB. Antena potrafi wyrównać ten poziom i zawsze podać średni poziom np. 85dB na wejście odbiornika cyfrowego DVB-T. Może to być też ważne na początku transmisji DVB-T w Polsce, gdy będzie mało nadajników, często oddalonych lub 2-3 nadajników w podobnym kierunku, ale o różnym poziomie sygnału.

Antena DAT HD ma nowego typu przedwzmacniacz MRD z automatyczną regulacją sygnału dla całego pasma, ale nie ma filtrów selektywnych dla poszczególnych kanałów.

Wszystkie innowacyjne elektroniczne części z anteny DAT HD są w pełni zabudowane, co oznacza, że szum jest znacznie zredukowany, co poprawia stosunek sygnał/szum w paśmie UHF. Elektronikę anteny zabezpieczono osiągając lepszą eliminację zakłóceń z innych  pasm (GSM). W ten sposób zoptymalizowano wzmocnienie w celu lepszego wsparcia sygnału nierównowagi na antenę i poprawa stosunku sygnał / szum w całym paśmie.

I co najważniejsze, wszystkie elementy BOSS TECH i dipola anteny DAT HD są połączone i uziemione. Koncepcja budowy anteny DAT HD sprawia, że jest to pod względem elektromagnetycznym jedna z najbardziej bezpiecznych anten na europejskim rynku.

Co istotne, antena DAT HD jest produkowana w Hiszpanii na nowoczesnej w pełni zautomatyzowanej linii, całkowicie bez udziału człowieka

Antena od kilku lat zdobywa wszystkie znaczące nagrody w kategorii najlepsza .

 

Fakt ze antena ta nie należy do najtańszych bo jej cena z zasilaczem to ponad 300 zł, lecz jej jakość i trwałość zrekompensuje ten wydatek. Dzięki rozwiązaniach zastosowanych w wzmacniaczu pozwala ja stosować praktycznie w każdym miejscu. Nie musimy się obawiać o przesterowanie sygnału z powodu bliskiej lokalizacji nadajnika, a jest wysoka kierunkowość pozwala na odbiór także z odległych nadajników.

Tą antenę chętnie również stosujemy w zbiorczych instalacjach SMATV i AZART, antena naprawdę jak wiele produktów firmy Televes warta grzechu.

Montowaliśmy ją na instalacjach SMATV:

 • Piekary  Śląskie
 • Bytom
 • Tarnowskie Góry
 • Chorzów
 • Katowice
 • Sosnowiec
 • Będzin
 • Pyrzowice

Tą anteną odebraliśmy sygnały z innych nadajników oddalonych nawet o 150 km na wzniesieniu w miejscowości Sączów.

Na runku obecnie pojawia się wiele anten, nie twierdzę że są one złe warto jednak zasięgnąć opini fachowca w regionie, gdyż wie on najlepiej jaka antena powinna zadziałać w Twojej lokalizacji. Postaram się także opisać niebawem małe anteny panelowa, które idealnie nadają sie do instalacji na balkonach, zza oknem lub w miejscach gdzie nie mamy go za wiele.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • Gadu-Gadu Live
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Jeden komentarz | Dodaj nowy

 1. toms shoes sale - 07/18/2013 at 9:59 am

  toms shoes sale…

  cheap toms outlet…

Zostaw komentarz

Imię:

E-Mail :

Komentarz :

domofony
wideodomofony
anteny
cctv

Szukaj

Montaż i naprawa anten satelitarnych i DVB-T, domofonów, telewizja przemysłowa